7 lipca 2011

Kiedy trzeba zarejestrować działalność gospodarczą w ramach 6.2 PO KL? Jakie są dopuszczalne formy prawne?

Dotacja w ramach 6.2 PO KL może być wypłacona wyłącznie podmiotowi gospodarczemu (chodzi o przypisanie pomocy de minimis). Przed otrzymaniem dotacji należy więc zarejestrować swoją firmę (uzyskać wpis do ewidencji). Moment, kiedy należy to zrobić jest zwykle ściśle określony przez operatora.

Zwykle działalność gospodarczą należy zarejestrować po podpisaniu umowy o dofinansowanie i jednocześnie przed otrzymaniem dotacji. Na pewno nie można posiadać wpisu do ewidencji przed przystąpieniem do projektu (wynika to wprost z zasad 6.2 PO KL).

Jeśli komuś zależy na jak najszybszym zarejestrowaniu firmy, ma jeszcze jedno rozwiązanie. 

Niektórzy operatorzy zezwalają (w regulaminach) na podjęcie działalności po odbyciu szkoleń (ale nie wcześniej!), zanim jeszcze ogłoszona zostanie lista osób objętych wsparciem. Jest to dobre rozwiązanie dla uczestników, którym zależy na czasie, bo np. już chcą podpisać umowę najmu, albo mają już zlecenia i chcą zacząć legalnie działać. Należy jednak pamiętać, że jest to bardzo ryzykowne rozwiązanie. Może się bowiem zdarzyć, że rozpoczniemy działalność po szkoleniu, uzyskamy wpis do ewidencji, a niestety nie zakwalifikujemy się do dotacji (bo np. dostaliśmy za mało punktów). Wówczas tracimy już możliwość ponownego ubiegania się o dotację w ramach 6.2 PO KL (np. u innego operatora) przez najbliższe 12 miesięcy (wynika to z kryteriów dostępu do 6.2 PO KL). Osobiście, zachęcam, żeby poczekać jednak te kilka tygodni dłużej, aż będzie znana lista beneficjentów.

Działalność gospodarcza musi być założona i prowadzona na terenie, którego zasięgiem obejmuje instytucja pośrednicząca, czyli Urząd Marszałkowski albo Wojewódzki Urząd Pracy. Mówiąc w uproszczeniu - w danym województwie.

Możliwa jest praktycznie tylko jedna forma organizacyjna naszej firmy - mianowicie jednoosobowa działalność gospodarcza prowadzona na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) - dawniej EDG. Możliwe jest również założenie spółdzielni lub spółdzielni socjalnej ale formy te są bardzo rzadko stosowane.

Żadna inna forma nie jest możliwa. Nie można założyć ani spółki z o.o., innej spółki prawa handlowego ani stowarzyszenia, czy fundacji. Dopuszczalne jest zawarcie umowy spółki cywilnej ale tylko z innym uczestnikiem tego samego projektu. Należy również pamiętać, że niedopuszczalne jest przekształcenie formy prowadzenia działalności (za wyjątkiem znowu - zawarcia spółki cywilnej) przez okres najbliższych 12 miesięcy (okres trwałości projektu).


Czy te informacje były dla Ciebie pomocne? Jeśli tak, prosimy, kliknij w reklamę naszych sponsorów (ramka po prawej, na górze strony). Dzięki temu będziemy mogli opłacić domenę i dalej rozwijać naszą stronę. Dziękujemy!


Brak komentarzy: