6 lipca 2011

Wypłata dotacji w ramach 6.2 PO KL

Po odbyciu cyklu szkoleń i przygotowaniu indywidualnego biznes planu, uczestnik szkolenia składa wniosek o przyznanie dofinansowania w kwocie do 40 tys. zł. Do wniosku załącza się napisany biznes plan oraz wymagane przez konkretnego operatora załączniki (głównie oświadczenia, że np. nie otrzymało się już wcześniej dotacji, albo że mieszka się na danym terenie).

Procedura rozpatrywania wniosków i wypłaty dotacji odbywa się na podstawie przygotowanego przez operatora regulaminu. Regulaminy te mogą się znacznie różnić u poszczególnych operatorów. Zdarzyło mi się spotkać np. zapisy wykluczające zakup rzeczy używanych, zakup samochodu, czy nawet ograniczające maksymalną kwotę dotacji do 20 tys. zł. Warto więc zapoznać się z regulaminem, zanim jeszcze rozpoczniemy całą procedurę i zaczniemy szkolenia. 

Decydującym kryterium przyznania dotacji jest jakość napisanego biznes planu i poprawność złożonej dokumentacji. Oceny dokonuje komisja rekrutacyjna, w której skład wchodzą niezależni eksperci, zwykle spoza firmy, która realizuje projekt. Zasadą jest, że w komisji powinien zasiadać również przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego albo Wojewódzkiego Urzędu Pracy i zwykle tak się dzieje. Dzięki temu możemy liczyć na bezstronność i profesjonalizm komisji oceniające.

Na podstawie oceny przyznanej przez komisję rekrutacyjną, tworzona jest rankingowa lista wniosków przeznaczonych do dofinansowania. Dotację otrzymują osoby od góry, do wykorzystania środków na dany projekt. Często listy mogą być dość niejasne i skomplikowane, ze względu na grupy priorytetowe, wspierane przez danego operatora. I tak, np. jeśli w regulaminie operator zaznaczył, że połowę beneficjentów mają stanowić kobiety, to wówczas lista jest ta modyfikowania, aby dany warunek był spełniony. Wysoka pozycja nie gwarantuje więc (niestety!) otrzymania dotacji.

Od decyzji komisji można się oczywiście odwołać, co często ma miejsce. Z różnym skutkiem. Znam jednak wiele przypadków, kiedy osoby z listy rezerwowej wskoczyły w wyniku odwołania na listę główną. Jeśli mamy poważne i silne argumenty - warto powalczyć.

Po rozpatrzeniu odwołań, tworzona jest ostateczna lista beneficjentów. Podpisywane są z nimi umowy o dofinansowanie i rozpoczyna się procedura przekazania środków.

Warto zwrócić tu uwagę, że podpisanie umowy dofinansowanie nie jest równoznaczne z przelaniem środków na rachunek beneficjenta. Procedura ta wymaga czasu. Może to potrwać nawet kilka tygodni. Wszystko zależy od tego, jak szybko instytucja pośrednicząca, czyli Wojewódzki Urząd Pracy lub Urząd Marszałkowski, przekaże środki operatorowi, aby ten mógł wypłacić dotację.


Czy te informacje były dla Ciebie pomocne? Jeśli tak, prosimy, kliknij w reklamę naszych sponsorów (ramka po prawej, na górze strony). Dzięki temu będziemy mogli opłacić domenę i dalej rozwijać naszą stronę. Dziękujemy!


Brak komentarzy: