5 lipca 2011

Jak napisać Biznes Plan do 6.2 PO KL?

Decyzja o przyznaniu lub odmowie przyznania dotacji w ramach działania 6.2 POKL odbywa się na podstawie oceny sporządzonego przez uczestnika Biznes Planu. Nie jest to dokument trudny, choć wymaga dużej precyzyjności i ściśle zaplanowanego pomysłu na biznes.

Uczestnicy projektu otrzymują od Operatora gotowy wzór biznes planu do wypełnienia. Nie trzeba zaczynać od pustej kartki. Dokument taki ma zwykle kilkanaście do kilkudziesięciu stron i zawiera pola (polecenia) do wypełnienia. Biznes plan można pobrać już teraz np. ze stron Wojewódzkich Urzędów Pracy lub konkretnych Operatorów (przykładowy biznes plan).Podczas sporządzania biznes planu, możemy liczyć na bezpłatną pomoc naszego opiekuna, wyznaczonego nam przez Operatora. Nie napisze on jednak niczego za nas, a jedynie pokieruje i pomoże rozwiać pojawiające się wątpliwości.

Głównym celem biznes planu jest opis naszej przyszłej działalności. Ważne, by był on jak najbardziej precyzyjny i spójny, pokazywał nasze mocne strony, przewagę i jasny model biznesowy. Osoba ubiegająca się o dotację musi umieć wskazać głównych konkurentów na rynku i zastanowić się, jaka będzie ich reakcja na uruchomienie nowego przedsięwzięcia oraz wprowadzenie produktu lub usługi na rynek. Ważne jest wskazanie cech wyróżniających nasz pomysł od tych, już istniejących na rynku oraz szczegółowe określenie naszej przewagi w stosunku do konkurencji (istniejącej lub tej, która dopiero może się pojawić).

Kolejna część biznes planu dotyczy planowania finansowego naszego przedsięwzięcia. Należy już wcześniej zastanowić się nad polityką cenową, ilością klientów, jacy będą nas odwiedzać (tygodniowo / miesięcznie) i w efekcie, na jaki zysk możemy liczyć. Należy wziąć pod uwagę i oszacować koszty naszego przedsięwzięcia (opłaty, składki na zus, raty kredytów, zakup materiałów, opłaty za telefon, wynajem lokalu, papier itp.) oraz niezbędne nakłady (np. zakup dodatkowego komputera, czy wymiana drukarki po określonym czasie).

To właśnie z częścią finansową młodzi przedsiębiorcy mają najwięcej problemów. Trudno powiedzieć ile klientów się pojawi, jaka będzie ostateczna cena i czy nie pojawią się nieprzewidziane wydatki. To wszystko jest jednak niezbędne do sporządzenia prawidłowego biznes planu. Najlepiej więc już znacznie wcześniej zacząć o tym myśleć. Sprawdzić na forach dyskusyjnych, czy u innych przedsiębiorców na jaką sprzedaż można liczyć. Zorientować się, jakie ceny stosuje konkurencja. Wreszcie, powoli wypisywać, koszty, jakie będziemy musieli ponosić. Najlepiej szacować to w wymiarze miesięcznym, a potem dostosować do arkusza w biznes planie.

Im wyższe zyski wykażemy tym więcej punktów możemy otrzymać i tym większe są nasze szanse na dotację. Nie należy jednak z tym przesadzać. Pamiętajmy, że po pierwsze, nasz biznes plan będą sprawdzać eksperci, którzy zweryfikują nasze prognozy. Po drugie, to, co napiszemy w biznes planie, musimy następnie zrealizować. Nie wywiązanie się z tego obowiązku, może prowadzić do poważnych konsekwencji, ze zwrotem dotacji włącznie.

Ponieważ temat sporządzania biznes planu jest ważny i sprawia zwykle najwięcej problemów, będziemy do niego wracać w kolejnych postach na tej stronie. Będziemy również umieszczać przykłady wypełnionych biznes planów do działania 6.2 PO KL.


Czy te informacje były dla Ciebie pomocne? Jeśli tak, prosimy, kliknij w reklamę naszych sponsorów (ramka po prawej, na górze strony). Dzięki temu będziemy mogli opłacić domenę i dalej rozwijać naszą stronę. Dziękujemy!


3 komentarze:

profitplan pisze...

Sporządzanie biznesplanu to rzeczywiście ważny temat.:)

Unknown pisze...

Hej! Mega dobry biznesplan to klucz do sukcesu. Jeśli będziemy cięzko pracować to każdemu się uda dojść do zwycięstwa

Vaporizer pisze...

Bez dobrego biznesplanu nie ma co nawet startować