22 czerwca 2011

Szkolenie i doradztwo w ramach 6.2 PO KL - ile trwa, czy jest obowiązkowe i czego można się nauczyć?

Osoby ubiegające się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej, które zakwalifikowały się do projektu w ramach 6.2 PO KL (na podstawie oceny złożonych wniosków), podpisują deklarację udziału i zostają dopuszczone do dalszego postępowania. Podpisanie deklaracji jest jednoznaczne z koniecznością zrezygnowania z udziału w innych projektach w ramach 6.2 PO KL. Dalsze postępowanie obejmuje szkolenia z zakresu przedsiębiorczości oraz indywidualne i grupowe doradztwo dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej.


Czas trwania szkoleń i rozłożenie ich w czasie może być bardzo różne w zależności od konkretnego Operatora. Zwykle szkolenia trwają ok. 2 tygodni. Zdarzały się jednak zarówno szkolenia ekspresowe, przez 2-3 weekendy jak i długie moduły, ciągnące się cały miesiąc. Jeśli ma to dla nas duże znaczenie, warto sprawdzić na stronie Operatora, ile godzin szkolenia zaplanował. Również sposób przeprowadzenia szkoleń może być różny. Zwykle, jeśli w danym projekcie mogą uczestniczyć także osoby pracujące, szkolenia odbywają się weekendami w trybie "zaocznym". Ma to swoja niewątpliwą zaletę, nie trzeba brać urlopu na 2 tygodnie, ale ma też wadę. Ilość zaplanowanych godzin pozostaje bez zmian, więc jeśli podzieli je się tylko na weekendy, to w sumie szkolenie może ciągnąć się nawet i przez 2 miesiące. Nie bez znaczenia jest też liczba uczestników. Jeśli Operator przyjmuje ok. 50 osób (standardowy nabór) to cała grupa zmieści się w jednej sali. Zdarzały się jednak i projekty, gdzie przyjmowano ponad 400 osób (np. projekty systemowe WUP) i wówczas uczestnicy dzieleni byli na grupy, co dodatkowo przedłużało okres szkolenia.

Czy warto brać udział w szkoleniu? Pomijając fakt, że w zasadzie nie mamy wyboru, to zdecydowanie warto! Szkolenia mają na celu przygotowanie przyszłego przedsiębiorcy, do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Formuła ma być jak najbardziej praktyczna. Powinniśmy dowiedzieć się, jak założyć firmę, jakie dokumenty wypełnić i gdzie złożyć. Wreszcie, jak później rozliczać się, kiedy składać określone deklaracje, czy zainstalować kasę fiskalną, albo, czy zarejestrować się jako płatnik VAT. Generalnie uczestnicy powinni zostać wyposażenie w podstawową wiedzę w zakresie przedsiębiorczości, podatków, marketingu i systemu ubezpieczeń.

Czy udział w szkoleniu 6.2 PO KL jest obowiązkowy? Można krótko odpowiedzieć, że tak, choć z pewnymi wyjątkami. W wyjątkowych sytuacjach, Operator może zwolnić uczestnika z udziału w szkoleniu, kiedy ten posiada już odpowiednią wiedzę z racji wykształcenia, czy ukończonych kursów. Decyzję podejmuje Operator - nie musi się na to zgodzić. Sytuacje, kiedy ktoś zostaje zwolniony ze szkolenia są na prawdę rzadkie. Poza tym, moim zdaniem, warto uczestniczyć w tym szkoleniu i szkoda tracić takiej możliwości.

Druga część szkolenia obejmuje doradztwo, najpierw grupowe a potem indywidualne, mające na celu przygotowanie przyszłych przedsiębiorców do samodzielnego napisania biznes planu. Każdy uczestnik otrzymuje bezpłatnie swojego opiekuna, który pomaga sporządzić dokumentację, i niejako prowadzi uczestnika krok-po-kroku przez cały proces.


Czy te informacje były dla Ciebie pomocne? Jeśli tak, prosimy, kliknij w reklamę naszych sponsorów (ramka po prawej, na górze strony). Dzięki temu będziemy mogli opłacić domenę i dalej rozwijać naszą stronę. Dziękujemy!


Brak komentarzy: