27 września 2011

Ocena wniosków do 6.2 PO KL - na co zwrócić uwagę by zdobyć jak najwięcej punktów?

Ocena wniosków na dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej w ramach działania 6.2 POKL odbywa się w dwóch etapach - ocena formalna i ocena merytoryczna. Poniżej zamieszczamy informacje, co składa się na te dwie oceny i na co zwrócić uwagę, by zyskać jak najwięcej punktów i tym samym zwiększyć swoje szanse na dostanie się do projektu.

Ocena formalna
Podczas oceny formalnej, sprawdza się, czy wniosek wpłynął na czas, czy zawiera niezbędne podpisy, czy nie pominięto którejś części, czy wszystkie pola są wypełnione. Zdumiewające jest, jak wiele wniosków odpada na tym etapie. Najczęstszym błędem osób ubiegających się o dotację jest brak podpisów na wszystkich stronach formularzy (jest wymagany). Często też przyszli przedsiębiorcy, nie wiedząc co w dane pole we wniosku wpisać, zostawiają je puste (!). Takie, pozostawienie wyboru osobie oceniającej, dyskwalifikuje całkowicie cały wniosek, nawet jeśli sam pomysł jest bardzo interesujący. Przypomnijmy więc:
  • wypełniamy wszystkie pola i wszystkie załączniku - jeśli coś nas nie dotyczy to wpisujemy "nie dotyczy"
  • podpisujemy się na każdej stronie!
  • wymagane kserokopie np. dowodu osobistego opisujemy "za zgodność z oryginałem", dalej data i czytelny podpis.
Należy dokładnie przeczytać regulamin danego Operatora. To tam znajdują się te wszystkie informacje. Operatorzy mogą bowiem narzucić jeszcze inne wymagania (np. ponumerowanie stron wniosku i załączników) - należy się do nich ściśle stosować i w razie wątpliwości, dzwonić do pracowników Operatora i pytać.

Ocena merytoryczna
Kiedy wniosku przejdą ocenę formalną (i TYLKO jeśli ją przejdą) podlegają ocenie merytorycznej. To tu dopiero czyta się i ocenia sam pomysł na biznes oraz doświadczenie i umiejętności wnioskodawcy. Zwykle odbywa się to komisyjnie. Każdy wniosek powinno przeczytać i ocenić co najmniej dwóch niezależnych ekspertów. Dopiero jeśli ich oceny są zbieżne, dany projekt otrzymuje ostateczną liczbę punktów.

Jak już wspinaliśmy we wcześniejszych postach, najwyżej oceniany jest zawsze sam pomysł na działalność, znalezienie niszy rynkowej dla siebie, innowacyjność, czy po prostu "świeżość" i fakt, że dany projekt jest bardziej, czy mniej "interesujący".

Wysoko oceniana jest również efektywność ekonomiczna danego przedsięwzięcia, oszacowanie rynku, dopasowanie produktów do Klientów i pokazanie, że dany przedsiębiorca będzie umiał utrzymać się na rynku przez wymagane co najmniej 12 miesięcy.

Eksperci oceniają ponadto samego wnioskodawcę - jego wykształcenie, umiejętności, wiedzę, doświadczenie związane z profilem planowanej działalności gospodarczej na którą chce się otrzymać dotację. Nie można być tylko szefem / menagerem - trzeba znać się na tym, co chce się robić. Odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu gwarantuje powodzenie biznesu.

Jak widać, eksperci oceniający wnioski do 6.2 PO KL mają dużą swobodę w przyznawaniu punktów. Nie ma tutaj ścisłego formularza oceny, jak przy np. ocenie biznes planów. Eksperta trzeba zainteresować i przekonać na piśmie, że nasz pomysł jest ciekawy i przyniesie zyski.

Niejako kontynuacją oceny merytorycznej jest czasem zaproszenie kandydatów na rozmowę kwalifikacyjną do siedziby Operatora. Nie trzeba się tego bać. Rozmowa na na celu uzupełnienie informacji, które zawarliśmy w formularzu aplikacyjnym i powinna nam w zasadzie tylko pomóc. Oczywiście należy przygotować się na szczegółowe pytania dotyczące naszej planowanej działalności gospodarczej. To na tym etapie odpadają osoby podstawione przez rodziców, współmałżonków i znajomych. Jestem ogromnym zwolennikiem tych rozmów - dotacje bowiem, powinna dostać osoba, która faktycznie chce prowadzić swój własny biznes.

Po przeprowadzonej ocenie tworzona jest lista rankingowa, która publikowana jest zwykle na stronach internetowych Operatora.


Czy te informacje były dla Ciebie pomocne? Jeśli tak, prosimy, kliknij w reklamę naszych sponsorów (ramka po prawej, na górze strony). Dzięki temu będziemy mogli opłacić domenę i dalej rozwijać naszą stronę. Dziękujemy!


Brak komentarzy: